Zbulohen 40 grupet kryesore kriminale në Shqipëri, kryesojnë Durrësi dhe Vlora

Kliko per me shume info

Strukturat e Task Forcës së ngritur në zbatim të planit operacional “Forca e Ligjit”, kanë zbuluar 40 grupet kryesore kriminale, që veprojnë aktualisht në Shqipëri.
Ne fakt nuk behet fjale per grupe te panjohura per policine edhe me pare por se fundi, dosjet e krimeve te ketyre organizatave jane bashkuar dhe rishqyrtuar edhe njehere ne kuader teoperacionit forca e ligjit.

Kur kanë kaluar 3 javë nga nisja e këtij operacioni, që mbështetet edhe nga ekspertë të FBI, tashmë Policia ka një hartë me pikat strategjike ku janë evidentuar grupet kriminale. Në bazë të këtij studimi, rezulton që qyteti më problematik është Durrësi.

Kliko per me shume info

Burimet thonë se vetëm në Durrës e Shijak janë evidentuar të paktën 7 grupe kriminale ka bere me dije top channel.

Vendin e dytë e mban Vlora me 5 grupe kriminale e më pas Elbasani, me të paktën 3 grupe kriminale që janë të skeduara ndër vite në dosjet e Policisë. Po kaq grupe ka edhe Shkodra dhe Fieri, por në këto dy qarqe, Policia thotë se ka goditur nga një grup.

Korça, Kukësi, Berati, Lezha, Gjirokastra dhe Dibra duket se ende nuk kanë ndonjë grup të identifikuar në kuadër të këtij operacioni.

Tirana, edhe pse qytet me një dinamikë të ngjeshur dhe një numër të lartë popullsie, nuk rezulton problematike në këtë drejtim. Veprimtaria e tyre shtrihet kryesisht në drejtim të kultivimit e trafikimit të drogës, vjedhjeve, por edhe krimeve të rënda si vrasje, gjobëvënie e pengmarrje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.