25 vite burg për 4 shqiptarë, trafikuan 4 milion pound kokainë në Angli

Kliko per me shume info

Banda shqiptare e drogës në Angli, mori dënimin me 25 vite burg. Bëhet fjalë për 4 shtetas, të cilët kishin trafikuar kokainë me vlerë 4 milion sterlina në Southampton.

Shqiptarët e dënuar janë: Nuri Mucmataj, Bekim Halilaj, Fitim Halilaj dhe Tomas Hela, dhe të katërt jetonin ilegalisht në Angli. Kokaina që shiste ky grup kriminal 91% e pastër, ndërsa gjatë arrestimit të tyre policia i gjeti edhe 180.000 stërlica cash.

Kliko per me shume info

Arrestimi i tyre erdhi pas një hetimi për nëntë muaj, shkruajnë mediat britanike.
Grupi u kap më në fund kur oficerët bastisën një furgon Astra në Southampton i cili përmbante kokainë me një vlerë rrugësh prej 140,000 stërlina.

Në furgon, i cili ishte përshtatur për të pasur një seri vendesh të fshehura për të fshehur drogën dhe paratë, ishin Hela dhe Fitim Halilaj.
Policia pastaj kreu bastisje të mëtejshme në Carrington House, në Ëestëood Road, Portsëood, ku gjetën Bekim Halilajn dhe 10,000 paund kokainë, ndërsa një kërkim i fundit në rrugën Ted Bates, Bargate gjeti Mucmataj. Sipas medieve të huaja ata shpesh përdornin edhe emra të rremë në mënyrë që të qëndronin në Angli.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.