SHBA tregon forcën, dërgon dy avionë bombardues në gadishullin korean

Kliko per me shume info

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë kryer një stërvitje të përbashkët ushtarake në bashkëpunim me aviacionin e Japonisë dhe Koresë së Jugut, duke fluturuar dy sulmues strategjikë mbi gadishullin korean.

Dy “B-1B Lancers” të dislokuara në ishullin Guam, postë strategjike e ushtrisë amerikane në Paqësor u fluturuan dje në mbrëmje në afërsi të detit të Japonisë, njoftuan Forcat ajrore amerikane në një deklaratë.

Kliko per me shume info

“Fluturimet dhe manovrat me aleatët tanë, të sigurtë dhe efektivë, janë pjesë e kapaciteteve të përbashkëta nga ana e SHBA, Japonisë dhe Republikës së Koresë dhe përsosin aftësitë taktike të pilotëve të çdo shteti”, u shpreh majori Patrick Applegate.

BBC shkruan se Seuli sqaroi sot se avionët bombardues po kryejnë një stërvitje simulimi me lëshimin e raketave tokë-ajër me dy avionët gjuajtës koreano-jugor mbi hapësirën e Detit të Japonisë, e njohur në Kore emrin e Detit Lindor.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.