Katastrofë natyrore, ngordhje masive e pinguinëve të posalindur

Shkencëtarët kanë shprehur shqetësim për ngordhjen e pothuajse tërë një grupi të pinguinëve të posalindur në koloninë Adelie, duke e përshkruar si një “ngjarje katastrofike” në Antarktikun Lindor.

Fondi Botëror i Kafshëve të Egra (WWF) dje ka raportuar se kjo ka ndodhur pasi sasi të mëdha pazakonshme të akullnajave të detit kanë kirjuar kushte të atilla, që prindërit e pinguinëve të posalindur është dashur të udhtëojnë më larg për të gjetur ushqim për fëmijët e tyre.

LEXO EDHE:  Mësoni pse nuk duhet ta mbani kuletën në xhepin e pasmë
Kliko per me shume info

Kur ata janë kthyer në koloni pas udhëtimit të tyre, shumë pak prej mijëra pinguinëve të posalindur kanë pritur, pasi pjesa tjetër shumë më e madhe kishte ngordhur.

Shkencëtarët thanë se kjo ngjarje, që ka ndodhur gjatë verës, ishte incidenti i tillë i dytë në më tepër se 40 vjet të monitorimit të pinguinëve.

LEXO EDHE:  Shkencëtari thyen rrjetin me zbulimin e fundit: Ja si pastrohet trupi gjatë Ramazanit…

WWF ka kërkuar nga qeveritë që po takohen në një mbledhje në Hobart të Australisë, gjatë kësaj jave, që ta përmirësojnë mbrojtjen e re detare në Antarktikun Lindor për t’i shpëtuar pinguinët dhe llojet e tjera.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here