U kritikua rëndë pas debatit me Linda Rein, Rudina Magjistari sqaron të gjithë

Moderatorja, Rudina Magjistari, pas debait të madh që shkaktoi prania e Linda Reit në studion e emisionit, u detyrua të risaqarojë termin që përdori ndaj transgjinores më të njohur shqiptare.

Para se të fillonte emisionin e ditës së sotme Rudina ka sqaruar keqkuptimin. “Pas shumë komentesh dhe lajmesh në lidhje me programin e djeshëm, duhet të sqaroj se fjala “transgjinor” nuk është as paragjykuese dhe as diskriminuese.

LEXO EDHE:  Andrra ka ditëlindjen, Sinan Hoxha e mahnit me dhuratën që i bën
Kliko per me shume info

Është thjesht një term përfaqsues, ashtu siç është “gay” apo “lesbike”. Këto nuk janë terma diskriminues, ata ashtu quhen. Ata kanë historitë e tyre personale dhe unë i mbështes. Aq më tepër kur gjejnë kurajo dhe i ndajnë më të tjerët duke u bërë kështu një zë i fortë. Gjithnjë i kam mbështetur dhe do vazhdoj ta bëj.” – përfundon Rudina Magjistari.
Termi ‘transgjinor’ ka prekur Lindën e cila e akuzoi moderatoren si një gazetare e cila lexon vetëm tre minuta para emisionit

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here