Mali i Zi reagon për demarkacionin me Kosovën

Shefi i komisionit të Malit të Zi për demarkacionin me Kosovë, Milan Paunoviq ka thënë sot se shpreson që “situata në lidhje me kufirin do të zgjidhet sipas marrëveshjes së mëhershme”.

Deklarata e Paunoviq pason vendimin e kryeministrit kosovar, Ramush Haradinaj i cili e ka shkarkuar komisionin për demarkacionin dhe ka paralajmëruar marrëveshje të re për kufirin me Malin e Zi.

LEXO EDHE:  Ish-presidentja e Kosovës flet për herë të parë për divorcin nga bashkëshorti
Kliko per me shume info

“Raportimet e mediave se kryeministri i ri i Kosovës ka paralajmëruar se do të propozojë formimin e komisionit të ri nuk duhet të komentohen, pasi që Mali i Zi për këtë nuk është i njoftuar zyrtarisht”, ka thënë Paunoviq, transmeton lajmi.net.

Ai ka shtuar se është i bindur se në Prishtinë do të arrihet marrëveshje politike për ratifikimin e marrëveshjes, raporton televizioni publik malazez.

LEXO EDHE:  Zaev pas takimit me Tsipras: Koha për kompromis të pranueshëm Maqedoni-Greqi

Mali i Zi në disa raste ka thënë se sa i përket çështjes së demarkacionit me Kosovën kjo është punë e kryer.

Haradinaj edhe pas zgjedhjes kryeministër ka thënë se kufiri me Malin e Zi është në Kullë dhe Çakorr, duke vazhduar të jetë kundër marrëveshjes fillestare të nënshkruar dy vite me parë në Vjenë.

LEXO EDHE:  Përplasja me armë me policinë në Fier, ja kush i orientoi grabitësit

Nuk dihet se do të veprojë saktësisht tash Haradinaj, nëse Mali e Zi e konsideron të mbyllur këtë çështje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here