Gërdeci ‘’shkatërrohet’’ sërish, banorët e alarmuar: Po kërkojnë flori

Kliko per me shume info

Në zonën arkeologjike të Gradecit në Kolonjë po kryhen gërmime klandestine.

Mësohet sipas banorëve të cilët kanë ngritur alarmin, dy fadroma janë duke kryer gërmime në kalanë e Gradecit në fshatin Verpckë të Kolonjës.
Fadromat dyshohet se po kërkojnë për flori.

Kliko per me shume info

Kalaja e Gradecit i përket shekullit të 6 para erës së re. Dy vite më parë janë bërë gërmime klandestine dhe janë gjetur dy stoli floriri.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.