Atentati ndaj të ‘’fortit’’ të Shijakut/ Zbardhet ngjarja, identifikohen autorët

Kliko per me shume info

Policia e Shijakut ka zbardhur atentatin ndaj biznesmenit Dashamir Gjoka një ditë më parë.

Mësohet se policia ka identifikuar autorët, ndërsa po punohet për kapjen e tyre. Blutë bëjnë me dije se janë shpallur në kërkim:
• E.K. 32 vjeç, banues në Shijak;
•M.K. 36 vjeç, banues në Shijak.

Kliko per me shume info

Specialistët e Sektorit kundër Krimeve të Rënda në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës në bashkëpunim me Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Shijak, pas një pune hetimore të specializuar kanë bërë të mundur zbardhjen dhe dokumentimin e ngjarjes së ndodhur ditën e djeshme në Shijak.

Janë identifikuar autorët, të cilët dyshohet se qëlluan me armë zjarri në drejtim të mjetit tip Benz, me drejtues shtetasin Dashamir Gjoka.

Blutë njoftojnë se shtetasit në fjalë, vëllezër më njëri-tjetrin, më datë 23.08.2017, në vendin e quajtur”Komuna Xhafzotaj”, Shijak, dyshohet se duke lëvizur me një mjet tip Benz kanë qëlluar me armë zjarri automatik automjetin tip Benz të blinduar (po në lëvizje) që drejtohej nga shtetasi D. Gj. 46 vjeç, banues në Shijak.
Nuk ka pasur persona të dëmtuar.
Gjatë kqyerjes në vendin e ngjarjes u fiksuan në cilësinë e provës materiale 26 copë gëzhoja, model 56, kalibër 7.62 mm.
Në cilësinë e provës materiale është bllokuar dhe mjeti tip Benz, në të cilin dyshohet se kanë qenë shtetasit e mësipërm, si autorë të dyshuar në momentin e goditjes me armë zjarri.
Grupi hetimor nuk jep më shumë detaje mbi ngjarjen për shkak të hetimeve.
Materialet I kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme për veprat penale” Vrasja në rrethana të tjera cilësuese”në bashkëpunim e mbetur në tentativë, dhe”Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit” parashikuar në nenet 79,22,25 dhe 278 të Kodit Penal.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.