Vrasja e gjyqtares, zv/ministrja e Drejtësisë: Vendimi skandaloz i kolegëve të saj i mori jetën

Zv/ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, ka reaguar pas vrasjes së gjyqtares Fildez Hafizi nga ish-bashkëshorti i saj ditën e sotme në mes të Tiranës.

Sipas Gjonajt, ngjarja tragjike nxorri edhe një herë në pah sistemin e kalbur të drejtësisë që ka nevojë urgjente për reformën më të thellë të mundshme.

Kliko per me shume info

Zv/ministrja që do të ketë postin e ministres në qeverinë “Rama 2” thotë se dënimi i autorit të vrasjes së sotme duhet të dënohej me më shumë vite kur u arrestua më parë, dhe jo të përfitonte nga amnistia.

“Një vendim skandaloz i gjyqtarëve në 2016, sot i mori jetën një kolegeje të tyre,” shkruan Etilda.

Reagimi i plotë

Ngjarja e sotshme ishte tragjike, jo vetëm për humbjen e një gruaje profesioniste të mirë, e nënë të përkushtuar, por edhe pasi sërish doli në pah sistemi i kalbur i drejtësisë që ka nevojë urgjente për reformën më të thellë të mundshme në drejtësi.

Autori i krimit makabër të sotshëm ishte ndaluar dy vite më parë nga policia. Krimi i sotshëm ishte shmangur para dy vitesh. Por ç’bëri sistemi gjyqësor? Për veprën penale të armëmbajtjes pa leje që parashikon dënimin deri në 7 vjet burgim dhe veprës penale të dhunës në familje deri në 5 vjet burg, gjyqtarët e dënuan autorin vetëm me 3 vjet burgim në total.

E më pas ai që sot i mori jetën, Fadil Kasemi, u amnistua. Një vendim skandaloz i gjyqtarëve në 2016, sot i mori jetën një kolegeje të tyre.

Ngjarja e sotshme ishte një goditje e rëndë për të gjitha ne gratë me pozitë apo pa pozitë, dhe tregoi edhe njëherë për mosfunksionimin e sistemit të drejtësisë, që kërkon në mënyrë imediate pastrimin nga gjyqtarë dhe prokurorë që keqzbatojnë ligjin.

Duke ngushëlluar familjen e Fildeze Hafizi, i siguroj ata dhe mbarë opinionin publik për angazhimin maksimal të Qeverisë së re, në jetësimin sa më shpejt e me thellësinë e kërkuar të Reformës në Drejtësi. I bëj thirrje organit të akuzës për një hetim të gjithanshëm dhe sa më profesional të ngjarjes së rëndë!

U prehsh në paqe, mikja dhe kolegia jonë e dashur!

Ky mesazh jo vetëm si zv. Ministre e Drejtësisë, por edhe si grua dhe si nënë.

Etilda Gjonaj (Saliu)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.