Shpiket bateria e smartphone-ve që s`ju lë kurrë në baltë

Mund të jeni jashtë në qytet dhe nuk ka asgjë më irrituese sesa të ju harxhohet bateria e telefonit.

Qoftë telefon i mençur, tablet, e-book apo tjetër, ajo ju shkëput nga bota digjitale.

Kliko per me shume info

Hulumtuesit në Universitetin e Drexel kanë kombinuar materiale të baterive tradicionale me kapacitet të madh, që nuk kanë nevojë të mbushen rrymë, por lirojnë energji.

Ata kanë krijuar një material që quhet MXene. Ky material bën baterinë me superfuqi dhe superkapacitet çka bën që pajisjet të mbushen shumë shpejt.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.