Serbia tërheq urgjentisht diplomatët e saj nga Maqedonia

Serbia ka tërhequr të gjithë stafin e vet diplomatik nga ambasada serbe në Shkupë informojnë mediat maqedonase dhe serbe.
Mësohet se ambasadorja, Dusanka Divjak-Tomiq dhe pjesa tjetër e stafit kanë udhëtuar prej mbrëmjes së djeshme për në Beograd.

Ministria e Punëve të Jashtme e Maqedonisë deklaroi herët në mëngjes se kishte marrë një note nga ambasada serbe në Shkup ku informonte se i gjithë stafi është tërhequr për konsultime në Beograd.
Nga kjo ministri thuhet se në komunikim me palën serbe po tentohet të mësohen arsyet e këtij veprimi

Kliko per me shume info

Gazeta serbe Blic, raporton se arsye e largimit të personelit nga ambasada e Serbisë, është siguria e munguar rreth objektit, por që nuk dihet për specifika të tjera.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.