Rafineri droge në banesë, kapen 4.6 kg heroinë ‘e zezë’, pranga dy shqiptarëve

Policia italiane njoftoi diten e sotme se ka sekuestruar rreth 4.6 kg heroinë të pastër, e cila ishte gati për t’u përzierë në një banesë në provincën e Cremonas. Gjatë kontrolleve të anti-drogës në ndalesat e autostradës në provincën e Brescias, dhe në mënyrë të veçantë në atë të Sirmiones, policia kishte vënë re një autoveturë të dyshimtë që lëvizte shumë herë si në hyrje ashtu edhe në dalje.

LEXO EDHE:  Përkeqësohet moti/ Sinoptikanët: Ja si do të jetë situata

Automjeti ishte në emër të një 40-vjeçari shqiptar, rezident në Cremona dhe i dënuar më parë për krime kundër personit dhe pasurisë, ndërsa në timon ishte një djalë i ri në moshë.

Kliko per me shume info

I riu frekuentonte një banesë në Castelverde, që ishte marrë me qira nga pronari i makinës. Në veçanti, i riu shkonte në shtëpi ndërkohë që tjetri ishte në punë. Sjellja e tij ka sjellë jo pak dyshime, çka ka bërë që policia t’i marrë nën mbikëqyrje.

LEXO EDHE:  Stuhi e frikshme në Bulqizë, banorët mbyllen brenda

Më 31 korrik, është vënë re një lëvizje e dyshimtë e të riu, edhe ai me origjinë shqiptare dhe Guardia di Finanza ka hyrë në banesë, duke evidentuar se shtëpia përdorej si laborator për përpunimin dhe paketimin e drogës.

Në brendësi janë gjetur 30 kg substancë përzierëse, mjetin për paketimin e drogës si dhe 4.6 kg heroinë shumë të pastër, të ashtuquajtur ‘të zezë’, e cila është tepër e kërkuar dhe e shtrenjtë.

LEXO EDHE:  Për drogë apo për të dashurën?! Zbardhet dëshmia e dibranit që vrau babin e tre fëmijëve

Falë bashkëpunimit të Skuadrës së Lëvizshme të Policisë së Shtetit në Cremona, u bë edhe arrestimi i shqiptarit tjetër. Gjithashtu janë sekuestruar dy makina të përdorura nga 2 shqiptarë si dhe para cash që dyshohet se kanë ardhur nga aktiviteti i paligjshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here