Policia vret 32 trafikantë droge

Nje numer prej 32 trafikantësh të lëndëve narkotike u qëlluan për vdekje nga policia filipinase në Bulacan dhe Manila.

Në operacionin e së martës, i cili zgjati për 24 ore u arrestuan më shumë se 100 persona ndërsa u sekuestruan sasi të konsiderueshme droge dhe armësh.

Kliko per me shume info

Ky është numri më i lartë të vrarëve në një ditë të vetme, nga autoritetet në Filipine. Policia tha se trafikantet ishin të armatosur dhe bënë rezistence ndaj oficereve.

Fushata, e cila synon zhdukjen e tregtisë se drogës, ka tërhequr kritika intensive nga ndërkombëtarët për numrin e lartë të ekzekutimeve dhe vdekjeve.

Presidenti Duterte pezulloi operacionet kundër drogës në muajin janar duke premtuar se do “të pastrojë” policinë dhe të riorganizoje njësite e anti-drogës.

Në muajin mars operacionet rinisën, duke shënuar qindra viktima nga radhët e trafikantëve apo përdoruesve të drogës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.