“Shëndetësia shqiptare drejt kolapsit, ja shifrat e frikshme të largimit të mjekëve”

Kliko per me shume info

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu, ngre alarmin për kolapsin që po pëson shëndetësia shqiptare.

Përmes një statusi në “Facebook” Shehu thekson se çdo vit dalin në pension 300 mjekë, ndërkohë që diplomohen 250, pa llogaritur ata që ikin jashtë.

Kliko per me shume info

“Aktualisht jemi ulur n 1,12 mjekë për 1000 banorë, kur mesatarja europiane është 3,5 dhe Maqedonia e ka 2,7.

Statusi

VENDI JO VETEM PA MJEKE- AI ESHTE PA SHERBIM SHENDETESOR!

Kryeministri neser ne “Asamblene Programore” te PS a do ta permende fjalen “Shendetesi Falas”, sic e trumbetoi kater vite me pare!?

SHENDETESIA JONE OFRON SOT KUJDESIN ME TE KEQ NDAJ TE SEMURIT NE RAJON DHE EUROPE ( OBSH):

1-Aktualisht jemi ulur ne 1,12 mjeke per 1000 banore, kur mesatarja europiane eshte 3,5 dhe Maqedonia e ka 2,7. Kjo renie nuk ka asnje pespektive te kontrollohet. Ne vendin tone cdo vit dalin ne pension reth 300 mjeke e nuk diplomohen me shume se 250.

PLUS NE TRE VITE JANE LARGUAR NGA VENDI RETH 400 MJEKE.

2-Numri i specialisteve te ne eshte ne krize te thelle, numri i specialiteteve mjeksore eshte reth 9 here me i ulet se sa kane vendet e zhvilluara.

3-Numri i shtreterve spitalore eshte ulur ne 2,6 per 1000 banore kur mezatarja europiane eshte reth 4 dhe Maqedonia e ka reth 3,5.

4-Shpenzimet shendetesore, megjithe pagesat direkte jane 260 $ per fryme popullesie ne vit; mezatarja europiane eshte 2300 $, ne Maqedoni jane reth 600 $.

NIVELI I CILESISE SE KUJDESIT NDAJ PACIENTIT, SIPAS OBSH, MATET NGA NIVELI I SHPENZIMEVE SHENDETESORE, NUMRI I SHTRETERVE DHE NUMRI I MJEKEVE E SPECIALISTEVE.

Pra te ne gjendja eshte katastrofale mbas kater vite “Shendetesi Falas”.

Nuk duket qe neser do te kete ndonje sinjal real per nje te ardhme me optimiste.

MEGJITHATE NE ATE “TAKIM PROGRAMATIK” DIKUSH DUHET TE FLASE PER KETE KATASTROFE TE SISTEMIT SHENDETESOR”!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.