Mijëra shqiptarë drejt Britanisë, policia: Ja si i zbulojmë

Kliko per me shume info

Mijëra emigrantë po përpiqen të arrijnë në Britani me tragetë nga porti spanjoll i Bilbaos. Sipas Daily Mail, shumica e emigrantëve janë nga Shqipëria.

Çdo ditë policia në port ndalon emigrantët që përpiqen të depërtojnë në anijet e pasagjerëve ose në kontejnerë të mallrave.

Kliko per me shume info

Policia ka rritur patrullat, ka instaluar kamerat e reja dhe sensorë të lëvizjes dhe ka përforcuar përpjekje për të ndaluar situatën.

Rreth 100 emigrantë, shumica e të rinjve shqiptarë me moshë nën 18 vjeç, jetojnë në tenda vetëm 300 metra nga terminali i trageteve, raportoi gazeta El Pais.

Ata përdorin dylbi për të monitoruar Policinë Civile Guardia dhe të shohin se cilet kontejnerë po kontrollohen. Zyrtarët përdorin sensorë CO2 për të zbuluar njerëzit brenda kontejnerëve të mëdha të transportit. Policia gjithashtu kontrollon makinat dhe kamionët.

Anija e mallrave e Brittany Ferries mbart rreth 100 kontejnerë dhe kalon dy herë në javë nga Bilbao në Poole, Dorset.

Në qershor, Agjencia Kombëtare e Krimit Kombëtar e Mbretërisë së Bashkuar paralajmëroi se bandat shqiptare ishin përfshirë gjithnjë e më shumë në krimin e organizuar në Britani.

NCA tha në një raport: “Grupet shqiptare të krimit kanë krijuar një ndikim të profilit të lartë brenda krimit të organizuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe kanë kontroll të konsiderueshëm mbi tregun e Britanisë së trafikimit të drogës, me ndikim të veçantë dhe ndikim të nivelit të lartë në tregun e kokainës”.

Raporti thotë se shqiptarët përbëjnë 0.8 për qind të kriminelëve të organizuar në Britani të Madhe, duke shtuar: “Londra është qendra e tyre primare, por ato janë themeluar në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.