Merkel: Britania duhet të paguajë borxhet për të dalë nga BE-ja

Kliko per me shume info

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka paralajmëruar Britaninë e Madhe se duhet të paguajë borxhet që i detyrohet Brukselit përpara se të dalë përfundimisht nga BE, njofton Politico.

“Ka të bëjë me detyrimet që Britania ka marrë dhe natyrisht gjithçka duhet të zgjidhet me llogari. Nuk bëhet fjalë për çmimin e një divorci, i cili duket si një gjobë. Ne jemi ende në fillim të negociatave”- tha kancelarja gjermane.

Kliko per me shume info

Më herët sekretari i Jashtëm britanik, Boris Johnson, tha se nuk “i njohin” 100 miliardë euro që supozon Brukseli dhe shtoi se Britania “nuk do të paguajë asnjë qindarkë më shumë ose më pak se ajo që ai e konsideron një detyrim legjitim”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.