Live eklipsi i Diellit, shihni pamjet e mrekullueshme…

Kliko per me shume info

Amerika e Veriut do të përjetojë eklipsin e plotë të diellit që nuk e kishte parë që nga viti 1979. Eklipsi i plotë i diellit ndodh kur Hëna vendoset në vijë të drejtë mes tij dhe Tokës duke e mbuluar diellin.

Këtë dukuri të rrallë do ta shohin të gjithë ata që ndodhen në fashën nga Plazhi Lincoln në Oregon deri në Charleston të Karolinës së Jugut. Pjesa tjetër e Amerikës, Kanadasë, gjithë Amerikës së Veriut në të vërtetë, bashkë me një pjesë të Amerikës Jugore, Afrikës së Veriut dhe Evropës Perëndimore do të shohin vetëm eklipsin e pjesshëm, ku Hëna mbulon vetëm një pjesë të Diellit.

Kliko per me shume info

Në Shqipëri ky eklips nuk do të duket, megjithatë NASA do u sigurojë vëzhguesëve nga e gjithë bota imazhe të kapura para, gjatë dhe pas eklipsit, ndërsa kush dëshiron, mund të ndjekë atë live në faqen zyrtare të NASA-s, apo llogaritë e saj në Facebook, Tëitter dhe YouTube.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.