Këto zhurma të çuditshme ju shqetësojnë vazhdimisht? Ja çfarë fshihet pas tyre

Zhurmat në vesh, apo në hund ju shqetësojën vazhdimisht? Mos u shqetësoni!

Mund të jenë të sikletshme, por në disa raste, ato mund të jenë këmbanat e alarmit.

Kliko per me shume info

Ja kuptimi i tyre:
Fishkëllimat në hundë
Kur procesi i frymëshkëmbimit shoqërohet me një fishkëllimë është një shenjë e trashjes së mukozave të hundës, zënies së tyre duke mos lejuar ajrin të qarkullojë normalisht.
Zhurma nga veshi
Mos u shqetësoni kur vini kokën në jastëk dhe filloni të dëgjoni zhurma të çuditshme !! Këto të fundit lidhen me qarkullimin e gjakut përmes arteries tuaj karotide dhe venave qafës, të cilat dalin mbrapa veshit tuaj. Infeksionet dhe zhurmat shumë të larta mund të dëmtojnë qelizat e qimeve të holla në veshin e brendshëm që përkthejnë valët e zërit në sinjale elektrike.
Gromësimat nuk janë asgjë më shumë sesa lëvizja e ajrit në zorrë. Kjo është si pasojë e gëlltitjes së ajrit dhe mjekët këshillojnë ngrënien me gojën mbyllur dhe shmangien e pijeve me gaz.
Lemza ndodh për shkak të spazmave të diafragmës duke shkaktuar gulçime në frymëmarrje.Ju mund ta ndaloni lemzën duke mbajtur frymëmarrjen, pasi në këtë mënyrë rritet niveli i dioksidit të karbonitt në mushkëri duke relaksuar diafragën

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.