I ndaluar 270 vjet më parë, romani erotik censurohet edhe sot, ja arësyeja shokuese

Romani erotik “Funny Hill” i cili flet për shfrytëzimin seksual të vajzave të reja u ndalua në Britani të Madhe pasi do të “trazonte studentët”

Siç shkruajnë mediat e huaja, bëhet fjalë për romanin i cili gjithashtu ishte ndaluar edhe para 270 vjetësh kur së pari doli, shkaku i përmbajtjes.

Kliko per me shume info

Romani atëbotë ishte ndaluar nga Peshkopi i Londrës, i cili, pasi e kishte lexuar, kishte thënë se ishte diçka “më e pafytyrë që ai kishte lexuar ndonjëherë”.

LEXO EDHE:  Ish ylli i "Playboy" flet për lidhjen me Trump: Bëmë seks në takimin e parë, si u ndjeva kur ai më ofroi para...

Megjithatë, siç thuhet më tej, censura u hoq në vitin 1970 dhe romani ka qenë në dispozicion, madje duke u përdorur edhe si referenca në universitete.

Ky roman gjithashtu ishte përshtatur edhe në një realizim televiziv nga BBC. Tani, me iniciativën e ekspertes së letërsisë së shekullit 18-të, Judith Hawley nga Universiteti i Londrës përsëri ndalimi është vendosur për shkak të frikës se “studentët mund të trazohen”.

LEXO EDHE:  Gruaja humb jetën gjatë terapisë me helm blete

Rebecca Night duke luajtur në përshtatjen televizive të romanit të bërë nga BBC. Megjithatë, jo të gjithë e ndajnë këtë mendim.

“Ideja se të rinjtë dhe gratë duhet të mbrohen nga leximi është tragjike”, tha Profesor Frank Furedi nga Universiteti i Kentit.

“Funny Hill” është konsideruar i pari pornografisë përmes prozës. Edhe pse më i ndaluari, ai thuhet se u bë romani më popullor dhe lexuesit gjithmonë kanë gjetur mënyra për të marrë për të.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here