Aksidente pas shiut, vdes maqedonasi; 15 të plagosur

Për shkak të motit të keq, në disa segmente rrugore pati probleme me qarkullimin. Zona më e goditur nga reshjet e shiut ka qenë në Bradashesh të Elbasanit, ku breshëri shkaktoi shumë dëme dhe banorët janë gjetur të papërgatitur.

Por situata më e rëndë ka qenë me aksidentet. Për shkak të reshjeve të fuqishme të shiut, pavarësisht se për pak kohë, pesë aksidente u shkaktuan në aksin rrugor Elbasan-Qafë Thanë

LEXO EDHE:  Parkimi pa pagesë nëpër lagje, rezidentët duhet të pajisen me kartën e re
Kliko per me shume info

Për pasojë një person gjeti vdekjen, ndërsa 15 të tjerë janë plagosur mes të cilëve një 11-vjeçare në gjendje të rëndë, e cila pasi mori ndihmën e parë në Spitalin e Elbasanit është transportuar drejt Spitalit të Traumës në Tiranë për një mjekim më të specializuar.

Aksidenti që shënoi edhe një të vdekur ndodhi në Qafë-Thanë në fshatin Urakë, kur makina me të cilën udhëtonte viktima, një shtetas maqedonas dhe katër persona të tjerë, doli nga rruga dhe përfundoi disa metra poshtë.

LEXO EDHE:  Efektivi hap shtëpinë për të përmbyturit në Shkodër

Forcat policore dhe zjarrfikëse shkuan në vendin e ngjarjes dhe janë duke hetuar për shkaqet e aksidentit të rëndë.

Aksidenti tjetër ndodhi po në zonën e Përrenjasit, pikërisht në vendin e quajtur Pishkash, kur dy furgonë pasagjerësh u përplasën duke shkaktuar katër të plagosur.

Aksidenti tjetër me numrin më të lartë të të plagosurve u regjistrua në Xibrakë, kur tre makina u përplasën mes tyre dhe shënuan 7 të plagosur. Ambulancat dhe Policia në vendin e ngjarjes mbërritën pak minuta më vonë, ndërsa qarkullimi është bllokuar për më shumë se 30 minuta.

LEXO EDHE:  Ish-ministri pëson goditje në tru, ja gjendja e tij shëndetësore

Policia bën apel për kujdes dhe respektim të rregullave të qarkullimit rrugor. Nga hetimet paraprake në rastet e aksidenteve të kësaj të marte, përveç reshjeve të shiut, sipas Policisë, një tjetër shkak ka qenë edhe shpejtësia e lëvizjes./tch

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here