Zbardhet raporti i FSHF: Ja 6 ndeshjet që truktoi Skenderbeu

Dënimi i dhënë nga Komisioni i Etikës për heqjen e titullit kampion të Skënderbeut është ndoshta një nga më të rëndësishmit në historinë e futbollit shqiptar, pasi ndryshon plotësisht perceptimin ndaj manipulimit të ndeshjeve dhe trajtimin e ngjarjeve të tilla.

Rreth një muaj nga ky vendim, ditën e sotme FSHF ka reaguar duke hedhur dritë përse skuadra korçare është dënuar.
Në raportin e plotë janë publikuar 6 ndeshje ku Skënderbeu dyshohet se ka manipuluar rezultatin por çudia më e madhe ndodh me ekipet humbëse ndaj të cilave nuk është marrë asnjë dënim për manipulim të rezultatit.
Komisioni i Etikës në FSHF vendosi t’i heqë titullin kampion Skënderbeut në sezonin 2015-2016.
Ndeshjet që ka manipuluar Skënderbeu:
KF Elbasani vs. Skënderbeu 1:4 (25.01.2015) “Kategoria Superiore”
Skënderbeu vs. KS Flamurtari 3:1 (18.02.2015) “Kupa e Shqipërisë”
Skënderbeu vs. KF Tirana 2:1 (21.09.2015) “Kategoria Superiore”
Skënderbeu vs. Tërbuni Pukë 4:0 (22.11.2015) “Kategoria Superiore”
Skënderbeu vs. KF Laçi 2:1 (20.04.2016) “Kupa e Shqipërisë”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.