Whatsapp sërish befason, risia e fundit është një ndihmë shumë e madhe për ju

Një ditë më parë, Whatsapp përditësoi një risi mjaft të rëndësishëm në aplikacionin Android dhe iOS.

Mëse 1 miliard përdorues tashmë mund të ndajnë me familjen, miqtë dhe kolegët e tyre çfarëdo lloj skedari. Gjigandi i komunikimit në pronësi të Facebook më përpara lejonte vetëm shpërndarjen e PDF dhe skedarëve me tekst si formatet .doc, .txt, .csv dhe .xls.

LEXO EDHE:  Telekom Albania vjen me pajisjen novatore MyPet Tracker
Kliko per me shume info

Megjithatë muajin e kaluar në versionet beta përdoruesit vunë re se mund të dërgonin skedarë të formateve të tjera në Android, iOS dhe Ueb.
Si funksionon?
Për të aksesuar funksionalitetin e ri, klikoni opsionin “Document” në ikonën e dërgimit të përmbajtjeve e përfaqësuar nga një një kapëse letrash.
Në momentin që hapet dritarja e ngarkimit të skedarëve, përveç formateve .txt dhe .pdf do të vëreni edhe formate të tjera si .apk.

LEXO EDHE:  Samsung pritet të dalë në treg me model të ri me tri ekrane

Por kjo risi sjell me vehte edhe një marifet. Nëse përpara një foto e dërguar në ËhatsApp duke klikuar ikonën Gallery apo Camera kompresohej – zvogëlohej madhësia – me opsionin “Document” do të dërgonin foton origjinale në madhësinë origjinale.
Por a mund të përdoret ËhatsApp për të dërguar video 4K? Mbase jo. Limiti i skedarëve në ueb është 64MB, në Android 100MB dhe në iOS 120MB.
Rivalët e Telegram lejojnë dërgimin deri në 1.5GB skedarë./PCË.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here