Shpërthimi diellor dërgon drejt tokës grimca “verbuese”

Një shpërthim i fuqishëm diellor ka dërguar një shpërthim grimash magnetike në drejtim të tokës.

Por, mos u shqetësoni! Nuk kemi të bëjmë me një ngjarjes masive të zhdukjes, por vetëm një shfaqje verbuese mbi Kanada dhe Shtetet e Bashkuara.

Kliko per me shume info

Flakët diellore, të cilat janë kryesisht shpërhapje të padëmshme të energjisë nga sipërfaqja e diellit, dërgojnë re të grimcave të përbëra nga elektronet dhe jonet në atmosferën tonë. Ata zakonisht arrijnë në planetin tonë brenda një ose dy ditësh, duke e trajtuar tokën në “aurora” madhështore, shfaqje të lehta fluoreshente të shkaktuara nga goditjet midis grimcave të diellit, azotit dhe oksigjenit.

LEXO EDHE:  Ky është avioni më i madh në botë, do të shërbejë për një qëllim madhor (VIDEO)

Megjithatë, flakët diellore kanë potencial të jenë shumë më të dëmshme.

Flakërimi më i fuqishëm i regjistruar deri më tani ishte ai i vitit 1859. I njohur si ‘Ngjarja Carrington’, shpërthimi diellor rrëzoi sistemet telegrafike në të gjithë Evropën dhe Amerikën e Veriut. Aurorat thuhet se kanë qenë kaq të ndritshme saqë mund të shihen deri në jug si Afrika Sub-Sahariane.

LEXO EDHE:  Ja pse duhet ta ndryshoni menjëherë fjalëkalimin e ‘iPhone’

Nëse një stuhi e tillë e fuqishme gjeomagnetike do të godiste sot, ka gjasa të përfshijë rrjetet e energjisë, komunikimet dhe teknologjinë satelitore, duke shkaktuar potencialisht triliona dollarë dëme të ekonomisë globale.

Sipas ekspertëve të motit hapësinor, ky shpërthim i fundit nuk ka gjasa të shkaktojë shumë probleme këtu në Tokë, citon oranews.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here