Shkencëtarët vazhdojnë të n’a befasojë, arrijnë të krijojnë zemrën e njeriut

Shkenca në cdo ditë që kalon po shokon dhe befason njeriun.

Së fundmi ata tregojnë se arrijnë të krijojnë zemrën e njeriut. Mësohet se ata kanë zhveshur qelizat e zemrës së një miu duke lënë skeleturën e fortë, në të cilën pastaj janë vendosur qelizat njerëzore të cilat janë zhvilluar me sukses në qeliza të zemrës.

LEXO EDHE:  Lëkura e shegës, vetitë që nuk e keni ditur
Kliko per me shume info

Studiuesit kanë thënë që ky zbulim do të revolucionarizojë testimin e ilaçeve, duke mundësuar që ato të testohet në zemra artificiale, si dhe mund të çojë në krijimin e një metode të re për të gjeneruar qeliza të muskujve të zemrës në mënyrë artificiale.
Besohet se një ditë do të arrihet të krijohet një zemër e njeriut tërësisht funksionale, e cila mund të përdoret për transplant.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here