Nëndetësja bërthamore ruse godet me sukses objektivin me raketë supersonike

Nëndetësja bërthamore ruse K-150 “Tomsk” diten e sotme ka goditur me sukses një raketë supersonike gjatë një stërvitjeje detare në Lindjen e Largët të Rusisë. Objektivi ishte vendosur në tokë.

Kliko per me shume info

K-150 ‘Tomsk’ leshiu një raketë supersonike të lundrimit P-700 Granit mes stërvitjeve detare në Lindjen e Largët të Rusisë, me sukses duke goditur një objektiv toke.

LEXO EDHE:  "Far West" i frikshëm në vendin e drogës, 5 persona gjenden të vrarë në makinë

“Një raketë lundrimi supersonike P-700 Granit u nis nga një pozicion i zhytur në një objekt tokësor të vendosur në bazat e provës Kura në Kamchatka Krai. Nisja u krye nga zona e Detit të Okhotsk”, tha Ministria e Mbrojtjes e Rusisë në një deklaratë.

Raketa ka goditur me sukses objektivin, thuhet me tej ne deklaratë. Granit P-700 (emri i raportimit të NATO-s SS-N-19 Shipwreck) është një raketë e madhe kundër anijeve, e cila mund të përdoret si për anijet dhe nëndetëset konvencionale. Raketa mund të godasë në një distancë prej 550 km (300 milje detare).

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here