Arrestohet “kordinatorja”, 500-2000 euro për një vend pune në administratë

Nje 28-vjecare ka rene ne prangat e policise me akuzen se premtonte vende pune ne administraten shteterore kundrejt shumave te parave duke mashtruar qytetaret.

Burimet e policise, kane thene se Specialistët e Sektorit për Krimin Ekonomik dhe Financiar, në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, finalizuan me sukses operacionin policor të koduar “KOORDINATORJA”.

Kliko per me shume info

Si rezultat i këtij operacioni, u bë ndalimi i shtetases me iniciale K.K., 28 vjeçe banuese në Elbasan.

LEXO EDHE:  Prokuroria kërkon 5 vjet burg për "peshkun e madh" të LSI

Policia tha se ndalimi i saj, u bë në kuadër të një proçedimi penal, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Elbasan me vendim penal më datë 14.07.2017, ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg” për veprat penale “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Mashtrimi” parashikuar nga nenet 245/1 dhe 143/2 të Kodit Penal.

LEXO EDHE:  Gazetari amerikan godet LSI-në: Artikulli i "Mother Jones” për lobimet, i bazuar në fakte

“Kjo shtetase, dyshohet të ketë mashtruar shumë persona, pasi duke u prezantuar si koordinatore e një shoqate dhe pasi merrte kontakt me njerëz të ndryshëm dyshohet ti ketë marrë 500 – 2000 Euro në këmbim të një vendi pune në administratë shtetërore. Këtë aktivitet, dyshohet ta ketë bërë nga muaji Maj 2016 – Mars 2017”, njoftoi policia.

LEXO EDHE:  Zbardhet krimi në familje, arrestohet 75-vjecari i dyshuar për vrasjen e gruas

Sipas saj, materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për veprime të mëtejshme.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here