5 shenjat që paralajmërojnë se po rritet një tumor në trupin tuaj

Zakonisht trupi ynë na jep sinjale kur diçka jo normale po ndodh. Shumica e njerëzve i injorojnë duke i përcaktuar si momentale apo të padëmshme.

Mësoni si t’i kodoni ato më të rrezikshmet…

Kliko per me shume info

Të kruarat e lëkurës
Trupi kancerin e trajton si bakter i huaj dhe sistemi imun e lufton me ndihmën e qelizave të bardha të gjakut. Kjo shkakton shtimin e qarkullimit të gjakut në hapësirat, ku qelizat e kancerit përparojnë, që shkakton të kruarat e lëkurës, skuqje, shtrëngim dhe ndryshim të ngjyrës.

LEXO EDHE:  Konsumoni sa më shumë avokado dhe brokoli, ja pse

Ndryshimet në urinë
Pa marrë parasysh cili ndryshim qoftë në urinë, si prania e shkumës,  gjakut,  aromës dhe ngjyrës, mund të tregojë se keni nevojë për ndihmë mjekësore.

Ndryshimet në zë
Kanceri i fytit mund të ndikojë në lartësinë e zërit tuaj. Kështu që, nëse vëreni ndryshime në zërin tuaj, kjo mund të jetë shenjë se tumori po rritet në trupin tuaj.

LEXO EDHE:  Çfarë e shkakton sidromën syri i thatë, mënyrat e shërimit

Plagët që nuk shërohen
Në rast se plagës suaj i nevojitet periudhë e gjatë kohore për t’u shëruar, kjo mund të jetë shenjë e kancerit. Shpjegimi qëndron se kanceri merret si prioritet i sistemit imun dhe mbrojtja përqendrohet në qelizat kancerogjene dhe jo në plagë.

Kolla
Janë disa lloje të kancerit, që shkaktojnë kollë, si kanceri i fytit, mushkërive, e madje edhe ai lukthit. Kontrollojeni sa më parë që të jetë e mundur shkakun e kollës suaj./Shije/

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here