Japoni, jenden të pajetë marinarët e anijes amerikane

Marinarët, që ishin shpallur të zhdukur pasi luftanija amerikane “USS Fitzgerald” u përplas me një anije tregtare në brigjet japoneze, janë gjetur tashmë të pajetë, sipas asaj që njoftohet nga mediet japoneze dhe nga vet Marina amerikane.

Pas asaj përplasjeje, 7 marinarë nuk po gjendeshin, ndërsa 3 të tjerë ishin plagosur. Incidenti i së shtunës thuajse e përmbyti destrojerin amerikan, deklaron Marina amerikane. Sipas kësaj të fundit, punonjësit e kërkim-shpëtimit i gjetën trupat e pajetë të marinarëve të dielën, pasi arritën të siguronin qasje në pjesët e dëmtuara të destrojerit. Trupat e pajetë do të dërgohen në një spital të Japonisë për t’u identifikuar.

Kliko per me shume info

Incidenti ndodhi rreth 56 milje detare (104 km) në jugperëndim të qytetit portual Yokosuka të Japonisë, rreth orës 2:30 të mëngjesit të së shtunës me atë lokale, ose pasditen e së premtes. Rrjeti televiziv japonez, NHK njoftoi se përplasja çoi në përmbytjen e dhomave të fjetjes së ekuipazhit, ndërsa ata ishin pikërisht duke fjetur.

“Dëmtimi është domethënës”, tha komandanti i Flotës së shtatë, zv.admirali Joseph P. Aucoin. “Ka pasur një çarje të madhe në pjesën e poshtme. Riparimet do të duan disa kohë që të përfundojnë”, shtoi më tej ai.

Në një konferencë për shtyp nga Japonia, të dielën, Aucoin nuk konfirmoi numrin e trupave të pajetë të gjetur deri më tani, por shtoi se familjarët e marinarëve janë njoftuar.

Destrojeri amerikan u përplas me anijen tregtare “ACX Crystal”, një anije çisternë 222 metra e gjatë me flamur filipinas, ekuipazhi prej 20 vetësh i të cilit nuk pësoi asnjë dëmtim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.