Zbulohet dhia me sy ciklopi

Ciklopë konsiderohen gjallesat legjendare të krijuara nga poeti antik grek Homer në poemën epike Odisea. Por ekzistojnë edhe në Tokë dhe sapo ka lindur në Assam të Indisë.

Dhia me një sy ka habitur banorët vendas pas lindjes më 10 maj dhe është bërë kult adhurimi. Ata e konsiderojnë të shenjtë dhe falen për të.

LEXO EDHE:  “Presidentet”; Shfaqja e re në Teatrin Kombëtar Eksperimental
Kliko per me shume info

“Është përgjegjësia ime të kujdesem për të dhe ta ushqej si një dhi normale ,”-ka thënë pronari i dhisë Mukhuri Das. “Mund të jetë një shenjë nga Perëndia që dhia ka lindur në shtëpinë time.”

Veterineri kishte parashikuar se dhia do të vdiste brenda pak ditësh por ajo i ka sfiduar të gjitha parashikimet.

LEXO EDHE:  E rrallë, njihuni me gjarprin fluturues

Dhia ka një gjendje të quajtur ciklopia që zhvillohet në mitër kur hemisfera e majtë dhe e djathtë e turit nuk ndahen gjatë shatëzanisë.
Një numër i madh njerëzish kanë vizituar fshatin për të parë dhinë.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here