A e dinit cila pjesë e trupit është më e papastër? Ja mënyra si t’a mbroni nga infeksionet

Pastrimi i trupit nuk mjafton vetëm me dush, dhe kjo duhet të merret seriozisht nga të gjithë ne.

 

Kliko per me shume info

Për shembull, nëse provoni të pastroni fytyrën me një pambuk me ujë të distiluar, pas dushit, do të shihni që pambuku do të marrë ngjyrë të përhmitë për shkak të papastërtive që shampoja dhe uji nuk kanrë arritur të largojnë.

 
Mirëpo, është një pjesë e trupit që qëndron e papastër më shumë se gjithë zonat e tjera.
Bëhet fjalë për kërthizën…dermatologët pohojnë se asnjëherë nuk e pastrojmë sic duhet pasi ajo është pjesa e trupit që mban më tepër baktere dhe mikrobe.
Aroma e pakëndëshme, është pasoja më e pakët e kësaj papastërtie sepse, në raste të tjera, nëse gjendja përkeqësohet, shkakton edhe infeksione. Mënyrat për ta pastruar ashtu si duhet janë dy; me një pambuk me ujë të kripur ose me një pambuk me alkool. Kujtohuni, herë pas here, ta bëni këtë pastrim pas dushit!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.