Zviceranët prezantojnë orën me vlerë prej 210.000 euro

220
Kliko per me shume info

Lëvizje shumë e saktë dhe një formë e kulluar, marka e famshme zvicerane e matjes së kohës, “Piaget”, feston këtë vit 60-vjetorin e orës së saj jashtëzakonisht të sofistikuar, “9P”.

Me 15 rekorde hollësie, “Piaget” e ka shndërruar nocionin pafundësisht në firmën e tij.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Historia filloi në vitin 1957 me hedhjen në treg të orës mekanike me kurdisje manuale më të hollë në botë, modeli “9P”.

Me trashësinë e saj prej 2 mm, kjo mrekulli teknologjike thjesht bëri revolucion në industrinë e orave.

Që prej asaj kohë, imtësia bën pjesë në ADN-në e shtëpisë së themeluar në vitin 1874 në Cote-aux-Fees (Zvicër) dhe të blerë nga kompania “Richemont” në vitin 1988. Sfida është të reduktohet gjithnjë e më shumë trashësia e orës dhe e përbërësve të saj duke mos ndryshuar performancën dhe fortësinë e lëvizjes.

Për të festuar 60-vjetorin e këtij modeli ikonë, “Piaget” ka vendosur që këtë vit të shtyjë edhe më shumë kufijtë e pafundësisë së hollë duke shtuar një përshpejtues.

“Piaget Altiplano” duket si një orë e krijuar me shkop magjik, e cila, falë lehtësisë së titanit të përdorur për këtë teknologji, është shumë më e lehtë sesa çmimi i saj prej 210.000 eurosh.

Kliko per me shume info
SHARE

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here