Sulmi terrorist në Paris, Qeveria franceze: Ky është bilanci i viktimave

Autoritetet thanë se një polic u vra dhe një tjetër u plagos në një incident me të shtëna në Paris, tha një burim i policisë.

Sipas Reuters edhe sulmuesi i policisë është vrarë.

Kliko per me shume info

Person qëlloi mbi policinë në bulevardit ‘Champs-Elysées’, kjo ndodhi vetëm pak ditë përpara zgjedhjeve presidenciale në Francës.

Sipas burimit brenda policisë franceze, i cili i tha medias në fjalë, se ka pasur dy sulmues, këtë e kishe parë një dëshmitar, i cili tha se njëri doli nga një makina filloi të shtënat me mitraloz.

Autoritetet policore franceze kanë bërë thirrje qytetarëve të shmangin këtë zonë e cila edhe është mbyllur.

Franca ka qenë nën gjendje të jashtëzakonshme që nga viti 2015 dhe ka pësuar një valë të sulmeve terroriste që lanë kanë vrarë më shumë se 230 persona në dy vitet e fundit.

Reuters Live

A police officer has died and others are wounded following a shooting incident in central Paris, according to a police source. One assailant was also killed, the Interior Ministry says. Watch live video from the scene on #facebooklive.

Posted by Reuters on Donnerstag, 20. April 2017

Flet qeveria franceze:
Ministria e Punëve të Brendshme e Francës ka konfirmuar raportimet në media për sulmin në Paris, sonte në mbrëmje.

Zëdhënësi i Ministrisë, Pierre-Henry Brandet, ka thënë se një polic është vrarë dhe dy të tjerë janë plagosur rëndë. “Sulmuesi është vrarë nga policia dhe zona mbetet e rrethuar”; ka thënë Brandet.

Një veturë është ndalur afër një automjeti të policisë para sulmit dhe është gjetur e braktisur. Dyshohet se sulmuesi e ka përdorur atë për të arritur tek skena e sulmit.

Brandet ka thënë se një plaçkitje mund të ketë ndodhur në zonë në të njëjtën kohë me sulmin. Nuk dihet nëse ekziston ndonjë lidhje ndërmjet dy incidenteve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.