Anija shqiptare “Oriku” shpëton një gomone me 51 emigrantë sirianë

Anija “Oriku” e Forcave tona Detare, mëngjesin e sotëm, gjatë patrullimit në Egje, identifikoj një gomone me emigrantë në bord. Gomonia ishte nisur nga brigjet e Turqisë drejt brigjeve greke.

Menjëherë, anija Oriku njoftoi anijen flamurtare “RB” turke, greke dhe “Frontex”. Pas njoftimit, anija “Oriku” shkoi në rajonin ku ndodhej gomonia dhe ofroi ndihmë deri në mbërritjen e anijes “MAI 1102 FRONTEX” dhe “RB” turke.

LEXO EDHE:  Parashikimi i motit për sot, reshje shiu e dëbore në pjesën më të madhe të vendit
Kliko per me shume info

Në orën 08:37, gomonia u mor në dorëzim nga anija e Frontex “MAI 1102”, e cila kreu operacionin e imbarkimit të personave në të.

Pas dorëzimit, nga të dhënat e marra nga anija e “FRONTEX”, në përfundim të operacionit, u verifikua se, në bordin e gomones ishin 51 persona, nga të cilët, 17 gra, 12 fëmijë dhe 22 burra.

LEXO EDHE:  Përmbytjet në Shkoder, Bardh Spahia: Shpallni emergjencen ose do ketë protesta

Të gjithë pjesëtarët e gomones ishin me kombësi siriane. Gjatë misionit të saj në Egje, anija “Oriku” ka realizuar disa operacione shpëtimi të suksesshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here