Jo vetëm Saimir Tahiri, të hënën ndryshime të tjera në Qeveri

Burime zyrtare nga PS dhe nga Qeveria, kanë thënë se pas largimit të ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, ndryshime të tjera pritet të ndodhin në ekzekutivin shqiptar ditën e hënë.

Mësohet se ndryshimet në fjalë janë projektuar tashmëduke përcaktuar edhe emrat që do të ikin ndërsa publikimi e zyrtarizimi i tyre, do të bëhet të hënën.

LEXO EDHE:  Prokuroria kërkon 5 vjet burg për "peshkun e madh" të LSI
Kliko per me shume info

Njoftohet se dy arësye janë shkak i ndryshimeve në qeveri. Gjatë vizitës së fundit në Gjermani, mësohet se kryeministri Edi Rama ka pasur një kërkesë për reflektim në lidhje me protestën e opozitës dhe kërkesat e saj në lidhje me zgjedhjet.

Në këtë mënyrë, pas kthimit nga jashtë, Rama mësohet se ka vendosur të largojë nga detyra të gjithë drejtuesit e fushatës zgjedhore të PS në rrethe, që janë njëherësh edhe ministra, për të zbehur idenë e përdorimit të mundshëm të pushtetit në fushatë e në zgjedhje në favor të PS.

LEXO EDHE:  Gazetari amerikan godet LSI-në: Artikulli i "Mother Jones” për lobimet, i bazuar në fakte

Nga ana tetër njëfaktor tjetër për ndryshimet në qeveri, është se ndërkombëtarët i kanë dhënë Ramës një listë me emrat e ministrave që ata sugjerojnë që të largohen si një koncesion i qeverisë ndaj opozitës në lidhje me kërkesat e saj lidhur me zgjedhjet.

Në këtë mënyrë, konfirmohet se ditën e hënë, do të bëhet zyrtarizimi i largimit të disa ministrave të tjerë përvec Saimir Tahirit./lajmifundit.al

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here