Kapet duke pirë cigare pranë 8 vjeçarit në makinë, gjobitet shoferja

Një 33 vjeçare në Itali është gjobitur pasi është kapur duke pirë cigare me djalin 8 vjec në makinë. Mediat italiane raportojnë se ky është rasti i parë i zbatimit të ligjit të ri kundër pirjes së duhanit që ka hyrë në fuqi në 2016.
Pasditen e së shtunës, policia ndaloi për kontroll rutinë një automjet në periferi të Genovas, ku konstatoi një grua 33 vjeçare e cila po pinte cigare në mjetin ku ndodheshin djali 8 vjeç dhe bashkëshorti i saj.
Policia nuk e kurseu, por e gjobiti me 110 euro.
“Ky është rezultati i ligjit të ri për duhanin që ka hyrë në fuqi në janar 2016, por deri më tani aplikuar shumë pak herë për shoferët. Në Liguria për shembull, ky është rasti i parë” shruajnë mediat.
Legjislacioni parashikon ndalimin e pirjes së duhanit në makinë në praninë e një gruaje shtatëzënë ose një fëmijë; për shkelësit gjoba është 55 € nëse fëmija është mbi 12 vjeç, dhe dyfish gjobë nëse është më i vogël se 12 vjeç, siç ishte rasti në Genova.
Që të mos e shqetësojë fëmijën menjëherë sapo policia ka ndaluar makinën, gruaja ka zbritur dhe janë larguar pak metra nga mjeti, ku dhe oficerët i kanë komunikuar se ka shkelur ligjin.
Gruaja shtëpiake, nuk ka protestuar për gjobën, por ka kërkuar edhe falje për sjelljen e saj duke shpjeguar se nuk ishte në dijeni të këtij fakti.
Një rast i ngjashëm ka ndodhur pak ditë më parë në Cattolica, në zonën e Riminit.
Policia rrugore kishte kapur në flagrancë një grua duke tymosur ndërsa drejtonte makinën dhe pas saj kishte djalin e vogël. Edhe në këtë rast gruaja u ndaluar dhe u gjobit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.