Zbulim i frikshëm për shëndetin e futbollistëve

Shkencëtarët kanë gjetur shenja të dëmeve në tru që mund të shkaktojnë çmenduri, harresë apo edhe probleme të tjera te disa ish lojtarë të futbollit, raporton Reuters.

Kjo ka nxitur shqetësimet për rrezikun që vjen nga goditjet e shpeshta të topit me kokë apo nga përplasjet e shpeshta në mes të lojtarëve në fushë.

“Studimi i vogël” siç e vlerëson Reuters është i pari i këtij lloji i kryer me gjashtë lojtarë që kanë vdekur me sëmundjen e harresës dhe çrregullime personaliteti, ish lojtarë që kanë pasur karrierë të gjatë në futboll.

Të gjithë personat në fjalë kanë qenë të njohur për aftësinë e goditjes së topit me kokë.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

“Mbytën” Anglinë me kokainë, 9 shqiptarët “ia hedhin” me 45 vite burg (Emrat)

Nëntë shqiptarë, të akuzuar për shpërndarje kokaine në Britani janë dënuar me ...