Vritet xhihadisti që ideoi sulmin ndaj Ambasadës amerikane në Tiranë

Themeluesi i grupit xhihadist egjiptian që më 1998 tentoi të godiste ambasadën e SHBA në Tiranë është vrarë javën e kaluar në Siri nga bombardimet amerikane, ka bërë të ditur Departamenti Amerikan i Mbrojtjes.

Njoftimi nga Pentagoni thotë se bombardimet kanë vrarë 11 operativë të Al Qaedas, përfshirë edhe një që përshkruhet si një anëtar “trashëgimie” me lidhje me Osama bin Laden.

Bombat e komanduara u hodhën në Idlib të premten e të shtunën, duke goditur një ndërtesë që përdorej për takimet e Al Qaedës, duke vrarë dhjetë operativë.

Goditja e së shtunës vrau Abu Hani al-Masri, për të cilin Pentagoni thotë se kishte lidhje me Bin Laden dhe me liderin aktual të Al Qaedas, Ayman al-Zawahri.

Al-Masri ka mbikëqyrur krijimin dhe aktivitetin e shumë kampeve stërvitorë të Al Aqedas në Afganistan in në vitet 80 e 90.

Al-Masri ishte themeluesi i Xhihadit Islamik Egjiptian, grupi i parë Sunit që përdori vetëvrasës me eksploziv në sulmet terroriste, sipas Pentagonit. Midis aktiviteteve të grupit ishte edhe sulmi i parealizuar kundër Ambasadës së SHBA në Tiranë.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Vdes në spitalin e burgut i dënuari me 22 vjet heqje lirie për vrasje

Një person i dënuar ka humbur sot jetën në spitalin e burgut ...