Cfarë po ndodh?! Ushtria amerikane nis drejt Europës 49 helikopterë

Dhjetëra helikopterë te ushtrise amerikanë te modeleve Chinook, Apache dhe Black Hawk janë nisur për në qytetin gjerman port të Bremerhaven, në kuadër të rritjes së pranisë ushtarakë të NATO-s në Evropën Lindore për t’ju kundërvënë “kërcënimit rus”.

Anija e pajisjeve ushtarake amerikan përfshinë 49 helikopterë si dhe disa kamionë të brigadës së aviacionit.

Autoritetet kane thene se shumica e pajisjeve do të transportohen në bazën e NATO-s në qytetin gjerman të Illesheim, ndërsa pjesë të tjera të pajisjeve ushtarake do të dërgohen në vende të tjera si Lituania dhe Rumania.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Kapen në flagrancë me kokainë të fshehur në banane, arrestohen dy persona

Dy persona janë arrestuar nga policia spanjolle pasi dyshohet se transportonin një ...