Trump: Urdhri i gjykatës së Siatle qesharak, do të hidhet poshtë

Presidenti amerikan, Donald Trump ka postuar një mesazh të ashpër në Twitter pasi një gjykatës në Seattle e ka bllokuar përkohësisht implementimin e urdhërit të tij ekzekutiv që ndalonte të gjithë refugjatët dhe vizitorët nga shtatë shtete me popullatë kryesisht myslimane, për të hyrë në SHBA.

Trump, më 4 shkurt, iu ka referuar gjykatësit, James Robart, si “i ashtuquajturi gjykatës” ndërsa vendimin e tij e ka quajtur si “qesharak”.

LEXO EDHE:  Donte të martohej me italianin, babë e bir vrasin 25-vjeçaren, arrestohen dy autorët
Kliko per me shume info

Vendimi do të hidhet poshtë, ka shkruar Trump. Presidenti ka shkruar gjithashtu se “disa vende të Lindjes së Mesme pajtohen me ndalimin” e tij.

“Ata e dijnë se nëse njerëz të caktuar lejohen brenda, atëherë kjo nënkupton vdekje dhe shkatërrim”, ka thënë ai.

Gjyaktësi federal, James Robart, që në atë pozitë ishte emëruar nga ish presidenti George W. Bush, ka vendosur mbrëmjen e 3 shkurtit se urdhëri ekzekutiv nuk mund të zbatohet.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here