Presidenti amerikan Donald Trump i mbyll telefonin kryeministrit australian

Presidenti amerikan Donald Trump i ka mbyllur telefonin kryeministrit australian, Malcolm Turnbull, i zemëruar, siç raportohet, për shkak të një marrëveshjeje për sistemimin e refugjatëve.

Incidenti ka ndodhur gjatë fundjavës, por është raportuar tani nga mediat e mëdha amerikane. Pakti i vulosur me administratën Obama parashikon dërgimin në Amerikë të gati 1 250 azilkërkuesve që pretendojnë qëndrimin në Australi.

Qeveria e atjeshme nuk i pranon dhe i mban në qendrat “offshore” të Naurusit dhe Papua Guineas së Re.

Kryeministri australian e mohon incidentin, por fakti mbetet se vërtetë Australinë e shqetëson shumë kjo marrëveshje, që nga momenti kur Trump firmosi urdhrin ekzekutiv për t’i bllokuar hyrjen në SHBA emigrantëve dhe refugjatëve nga shtatë vende me shumicë myslimane.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Pas sulmit, alarmi për bombë pranë Parlamentit trondit Londrën

Vetem pak ore pas ngjarjes ku policia britanike hapi zjarr dhe vrau ...