Donald Trump: Irani po luan me zjarrin, unë nuk jam Obama!

President amerikan, Donald Trump, ka akuzuar Iranin se “po luan me zjarr” dhe se ai nuk do të jetë aq i sjellshëm sa ish-Presidenti Obama me ta.

“Irani po luan me zjarr – ata nuk vlerësojnë sa i ‘sjellshëm’ ishte Obama me ta. Unë jo” shkroi Trump në “Twitter” duke u kujtuar iraniane se ai nuk është si Presidenti Obama.

Deklarata vjen pak kohë pasi Irani ka njoftuar se ka testuar një raketë balistike. Duke folur për Administratën Obama, Trump tha se qeveria iraniane nuk e kishte vlerësuar se sa e sjellshme kishte qenë Amerika me ta – referencë e mundshme për marrëveshjen bërthamore që Amerika nënshkroi me Iranin në vitin 2015 kur Irani u zotua për reduktim të kapacitetit të tij bërthamor në këmbim të lehtësimit të sanksioneve ndërkombëtare. Trump që në krye të herës është deklaruar kundër marrëveshjes dhe ka sinjalizuar se Amerika do të jetë më e ashpër ndaj Iranit.

Pak kohë pas Trumpit, nga Twiiter reagoi edhe Ministri iranin i Punëve të Jashtme, Mohammad Javad Zarif , i cili tha se Irani nuk trembet nga kërcënimet amerikane dhe se Teherani kurrë nuk do të nisë i pari një luftë.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Nuk ktheu paratë e drogës, marrin hak tek nëna së borxhliut

Një grua me aftësi të kufizuara është rrahur me shkop bejsbolli nga ...