Shpërthimi në minierën e Bulqizës, kërkime për 3 minatorë ende të bllokuar

Shperthimi në minierën e kromit në Bulqizë ka ndodhur gjatë punimeve për hapjen e pusit të thellësisë, që do të shtojë jetëgjatësinë e kësaj zone të pasur me burime natyrore.

Investimi po kryhet nga kompania konçesionare “Albchrome”, përmes kompanisë kineze “Wenzhou Mining Co Ltd”, e specializuar dhe e nënkontraktuar nga konçesionari për këtë shërbim.

Kliko per me shume info

Sipas të dhënave të Ministrisë së Energjisë dhe Industrisë, menjëherë pas sinjalizimit të aksidentit, që pati si shkak shpërthimin e gazit të hidrogjenit, grupet e gatshme të avarive në ambientet e minierës kanë ndërhyrë.

LEXO EDHE:  Pas protestës në Kukës, një qytet tjetër ngrihet kundër Ramës

Ndërkohë, nga Tirana janë nisur zv.ministri Gëzim Musabelli, grupet e Repartit të Inspektim-Shpëtimit të Minierave, zi dhe zyrtarë të tjerë.

Nga shpërthimit, 3 minatorë, shtetas kinezë, kanë marrë lëndime të lehta dhe janë dërguar në spitalin e Bulqizës, ku ndodhen jashtë rrezikut për jetën.

Ndërkaq, grupet e posaçme po vazhdojnë kërkimet edhe për 3 minatorë të tjerë, edhe ata shtetas kinezë, të cilët dyshohet të jenë ende në brendësi të minierës.

LEXO EDHE:  Gjakmarrje në 2018, zbulohen provat që gozhdojnë autorin e vrasjes së Mario Majollarit

Në përfundim të operacionit të kërkim-shpëtimit, strukturat përgjegjëse do të hartojnë raportin përkatës dhe analizojnë shkaqet e dinamikën e aksidentit të ndodhur.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here