Largohet nga Shqipëria para kohe shefi i EURALIUS, PD e akuzoi për përkthimin e “vettingut”

Largohet nga Shqipëria Rainer Deville shefi i misionit të EURALIUS. Largimi i shefit të misionit diplomatik është zyrtarizuar me datë 1 shkurt, muaj pas akuzave te PD, per perkthim te gabuar te ligjit per vettingun dhe reformen ne drejtesi.

Mandati i shefit të misionit do të përfundonte në vjeshtën e vitit 2018. Për të vlerësuar përmbylljen e detyrës së Deville pas kontributit të tij në reformën në drejtësi Fatmir Xhafaj ka organizuar një koktej në ambientet e Hotel “Tirana Internacional:

LEXO EDHE:  I jep Bashës “formulën e bashkimit” për të nxjerr PD-në nga kriza, Shehi: Ja çfarë duhet të bësh
Kliko per me shume info

“Të nderuar, në nisje të punës së përbashkët për vitin 2017 dhe në përmbyllje të detyrës së Shefit të Misionit EURALIUS IV-Dr Rainer Deville, në vlerësim të kontributit të tij dhe punë së përbashkët për reformën në drejtësi, kemi kënaqësinë t’iu ftojmë në një pritje koktej ditën e mërkurë, datë 1 shkurt, ora 18:00 në Hotel “ Tirana Internacional”.

LEXO EDHE:  Meta në Shkodër me ambasadorin austriak, ndan çmime për nxënësit

Ju mirëpresim!
Fatmir Xhafaj
Kryetar i Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut”, shkruhej në ftesën e Xhafajt, citon report tv.

Nga ana tjeter shefi i EURALIUS, eshte akuzuar nga opozita per perkthim te gabuar ne menyre te qellimshme ne ligjin e vettingut, i cili ishte pjese e reformes ne drejtesi.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here