“Reforma Zgjedhore” shtyhet me një muaj, ja cfarë ndodh nëse nuk arrihet konsensusi

Parlamenti votoi sot për shtyrjen e afatit për Komisionin e Reformës Zgjedhore. Nëse për një muaj nuk gjendet gjuha e përbashkët, atëherë në zgjedhje do të shkohet me kodin aktual zgjedhor.

Me 76 vota pro vetëm të mazhorancës, u miratua këtë të enjte shtyrja e mandatit të Komisionit të Reformës Zgjedhore.

Kliko per me shume info

Kjo shtyrje vjen në kohën kur opozita dhe mazhoranca janë larg konsensusit për të bërë ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Partia Demokratike kërkon votim dhe numërim elektronik në zgjedhjet e 18 qershorit, ndërsa Qeveria, por edhe OSBE thotë se nuk ka kohë për të aplikuar teknologjinë.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here