NASA shfaq LIVE asteroidin gjigand që po i afrohet tokës

Një asteroid sa ndërtesa e Empire State Building, po afrohet gjithnje e me shume me tokën, paralajmëron agjencia hapësinore e Nasa-s.

Objekti i i njohur BN509 ka ardhur afër tokës javën e kaluar, kur kua fluturuar rreth 70 500 km pranë.

Asteroidi rreth 200 metra i gjerë dhe 400 metra i gjatë është një rrezik potencial.

Trupi qiellor u kap duke fluturuar në një gamë të ngushtë nga një radio teleskop gjigant i quajtur Observatori Arecibo.

Trupi erdhi rreth 14 herë më afër se distanca midis tokës dhe hënës.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Studiuesit flasin/ Vendosni pak parfum në kërthizë, e pabesueshme ajo që ndodh

Parfumi në kërthizë? E kishit dëgjuar këtë më parë? Sipas studimeve, kjo ...