Vazhdon kërkimi i minatorëve kinezë të bllokuar në minierën e Bulqizës

Strukturat e Repartit të Inspektim Shpëtim Minierave po vazhdojnë operacionin e kërkimit të 3 minatorëve kinez te bllokuar në nëntokë, pas aksidentit të ditës së djeshme.

Burime zyrtare të ministrisë së Energjisë dhe Industrisë thanë për ATSH-në se kërkimi vazhdon dhe se grupet e kërkimit nuk kanë arritur ende në atë nivel, pasi ka gaz dhe rrezikohet jeta e tyre “Po bëjnë ventilimin që të nxjerrin gazin, pasi janë dëmtuar edhe sistemet e lëvizjes nga shpërthimi i gazit”, thanë burimet.

LEXO EDHE:  Alarmi nga ndotja, 630 raste në vit nga kanceri i mushkërive në Shqipëri
Kliko per me shume info

Rreth 10 minatorë u plagosën rëndë në minierën e kromit në Bulqizë, pas një shpërthimi gazi të shtunën, bëri të ditur dje Policia e Shtetit në një konferencë shtypi.

Kliko per me shume info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here