Vazhdon kërkimi i minatorëve kinezë të bllokuar në minierën e Bulqizës

Strukturat e Repartit të Inspektim Shpëtim Minierave po vazhdojnë operacionin e kërkimit të 3 minatorëve kinez te bllokuar në nëntokë, pas aksidentit të ditës së djeshme.

Burime zyrtare të ministrisë së Energjisë dhe Industrisë thanë për ATSH-në se kërkimi vazhdon dhe se grupet e kërkimit nuk kanë arritur ende në atë nivel, pasi ka gaz dhe rrezikohet jeta e tyre “Po bëjnë ventilimin që të nxjerrin gazin, pasi janë dëmtuar edhe sistemet e lëvizjes nga shpërthimi i gazit”, thanë burimet.

Rreth 10 minatorë u plagosën rëndë në minierën e kromit në Bulqizë, pas një shpërthimi gazi të shtunën, bëri të ditur dje Policia e Shtetit në një konferencë shtypi.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Pronarja i bëri ftesë klientëve për seks me kamarieren, ja si u zbulua rrjeti i prostitucionit

Pronarja e një lokali në rrugën Tiranë- Elbasan, shtetësja Abibe Sh, 50-vjec ...