Mbytet gomonia, shpëtohen skafistët mes thasëve me hashash në det

Një skaf është shpëtuar nga mbytja në Kanalin e Otrantos, pas ndërhyrjes së shpejtë të motovedetave të “Guardia di Finanza”-s, pas sinjalizimit të një anijeje malteze.

Dy anëtarët e ekuipazhit, të dy shtetas shqiptarë, u gjetën duke notuar në mes të pakove me lëndë narkotike, që mesa duket po sillnin nga Shqipëria.

Pas manovrave për shpëtimin e dy personave në det dhe transportimin e tyre në breg, forcat e rendit mblodhën disa thasë plastikë me marijuanë.

Deri tani nuk është dhënë sasia e saktë, por flitet për disa kuintalë. Sipas Rojeve Detare të Brindizit, pikërisht pesha e tepruar mund të këtë çuar në përmbysjen e mjetit lundrues, i cili po përballonte detin me forzë 3 ballë.

Pas formaliteteve të kryera në Otranto, dy shtetasit shqiptarë janë transferuar në burgun “San Nicola” të qytetit të Lecces.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Rrëfimi/ Trafiku i armëve Serbi-Shqipëri-Greqi, ja çfarë tha gjermanja nga burgu

Një rrëfim është bërë nga gjermanja për trafikimin e armëvë të linjës ...