Marrëveshja/ Sot pritet shembja e murit në Mitrovicë

Një ditë më parë në Prishtinë është arritur marrëveshja mes Qeverisë së Kosovës dhe përfaqësuesve të Komunës së Mitrovicës Veriore. Sipas mediave kosovare, po e njëjta marrëveshje është votuar dje nga Asambleja Komunale e Mitrovicës Veriore, ndërsa janë bërë të gjitha përgatitjet për prishjen e murit.

Sot pritet të shembet muri i ndërtuar ilegalisht pranë urës së lumit Ibër në Mitrovicë.

Muri i ndërtuar në pjesën veriore të Urës mbi lumin Ibër, ka ngritur tensionet mes Prishtinës dhe Beogradit, ndërsa për rrënimin e tij, Kuvendi i Kosovës ka miratuar një rezolutë.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Gjenden trupat e 5 njerëzve të vrarë në Prizren

Në varrezat ortodokse në Prizren janë gjetur mbetjet mortore të pesë personave, ...