Kthimi masiv, Greqia dëbon 503 shqiptarë

10.129 shqiptarë janë dëbuar për vitin 2016. Edhe ky vit ka filluar me kthimin e shqiptarëve të paligjshëm, të cilët përbëjnë numrin më të madh të të kthyerve me forcë për në vendin e tyre.

Sipas planit për trajtimin e migracionit të parregullt, autoritetet greke kanë kthyer me forcë 1,149 huaj të kombësive të ndryshme për muajin e janar. Bëhet fjalë për dëbimin e emigrantëve të paligjshëm të ardhur nga vendet e treta në Greqi.

Numri më i madh i të kthyerve për muajin janar të 2017: – Shqipërinë 503 persona. – Pakistani 159 – Iraku 149 – Algjeri 64 – Gjeorgjia 37 – Afganistani 29 – Iran 24 – Maroku 23 persona shkruan Shekulli. Theksohet se një vit më parë (2016) numri total i të kthyerve në vendet e tyre ishte 19.151 klandestin, nga ku 10.129 ishin shqiptarë.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Komentuesi e thumbon: “Je ba si ato konviktoret që hyjnë live në instagram”. Si i përgjigjet Rama

Daljet e kryeministrit në televizion dhe komunikimet live në ‘Facebook’ duket se ...