Kjo gjethe do t’ua largojë brenda natës shenjat e akneve, si ta përdorni

Nenexhiku, ose gjethja e mentes që e përdorim shpesh për t’u dhënë më shumë shije ushqimeve është gjethja që do të bëjë mrekulli me shenjat e akneve. Shumë mjekë popullorë e kanë përdorur këtë gjethe si përbërës për trajtime natyrale.
Mësoni në këtë artikull se si mund ta përdorni për të larguar shenjat që puçrat dhe aknet lënë në fytyrë.

Çfarë ju duhet:
Një grusht gjethe nenexhik
Një napë

Çfarë duhet të bëni:
Shtrydhni gjethet e freskëta të nenexhikut me një napë të pastër. Aplikoni këtë lëng në zonën me shenja nga aknet. Lëreni të thahet për pak minuta dhe pastaj lajeni me ujë të ftohtë.

Sa shpesh duhet ta bëni këtë:
Ju mund ta aplikoni këtë sa herë që vini re një akne në fytyrë.

Pse funksionon:
Gjethet e nenexhikut kanë veti kuruese për puçrrat e fytyrës dhe përdoren për të pastruar poret. Ato gjithashtu e mbajnë lëkurën të butë dhe me elasticitet, shkruan Shije. Mentja, ose nenexhiku përmban vitaminë A që ndihmon kontrollimin e yndyrës së tepërt në fytyrë, që shkakton puçrra.

Kliko per me shume info Kliko per me shume info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

Drogë, pije alkolike dhe seks, ja festa e çmendur e studentëve pranë policëve(Foto +16)

Pushimet verore kanë nisur në SHBA dhe Meksikë, bashkë me këtë stinë ...